COVID-19

  • Inicjatywa "Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność"

    W grudniu 2020 r. z inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” powstało opracowanie przybliżające informacje o szczepieniach, stosowanych technologiach i konieczności walki z pandemią.
    Biała księga „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” przedstawia medyczne uzasadnienie szczepień, przykładowe pandemie wirusowe w historii i zastosowanie szczepionek z sukcesem, uzasadnia stosowanie szczepionek w zwalczaniu chorób wirusowych. Wskazuje na skalę obecnie pandemii wirusem SARS-CoV-2 oraz brak dostępnych środków zapobiegawczych oraz znaczenie masowych szczepień. W kolejnych rozdziałach porusza wykorzystanie technologii opartej o mRNA do szybkiego uzyskiwania szczepionek nowej generacji. Wyjaśnia działanie układu odpornościowego i stosowane typy szczepionek. Kolejne rozdziały zostały poświęcone omówienie dostępnej wiedzy na temat wirusa SARS-CoV2, znaczenie nowych szczepionek i sposoby ich uzyskiwania oraz oceny jak również omawia plan szczepień i znaczenie przeprowadzenia szerokich szczepień.
    Podsumowując, jest to bardzo cenne opracowanie o bardzo aktualnym znaczeniu.
    Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w pełni popiera tę inicjatywę i zaprasza do zapoznania się z białą księgą „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”.

    Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://naukaprzeciwpandemii.pl/ 

     

    pobierz Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność

  • Koronawirus SARS-CoV-2


    Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak Blisko Wschodni zespół oddechowy (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Nowy koronawirus (nCoV) to szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi, prowadzi do wystąpienia choroby nazwanej COVID-19. Koronawirusy są odzwierzęce, są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Szczegółowe badania wykazały, że SARS-CoV został przeniesiony z pagumy chińskiej (łaskun chiński, Paguma larvata) na ludzi, a MERS-CoV z dromaderów na ludzi. Kilka znanych koronawirusów, które nie zainfekowały jeszcze ludzi krąży u zwierząt.
    31 grudnia 2019 r. WHO została zaalarmowana o kilku przypadkach zapalenia płuc w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei. Wirus nie jest podobny do żadnego innego znanego wirusa. To wzbudziło obawy, ponieważ nie wiadomo, jak wpływa na ludzi. Tydzień później, 7 stycznia 2020 r., chińskie władze potwierdziły, że zidentyfikowały nowego wirusa. Nowy wirus został tymczasowo nazwany „2019-nCoV”, a od 12 lutego 2020 jest znany jako koronawirus ostrego zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2, severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) i prowadzi do wystąpienia choroby nazwanej COVID-19. WHO współpracuje z chińskimi władzami i globalnymi ekspertami od dnia poinformowania, aby dowiedzieć się więcej o wirusie, w jaki sposób wpływa on na ludzi i w jaki sposób można go leczyć.
    Typowe objawy infekcji obejmują objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć.

     

    Aktualny zasięg infekcji