Plenarne posiedzenie Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN, 20 marca 2023 r., Warszawa, PKiN
- Szczegóły
Uprzejmie zapraszamy na plenarne posiedzenie Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN, które odbędzie się w dniu 20 marca 2023 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w sali nr 2604 (XXVI piętro) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Program posiedzenia
1. Prof. dr hab. Ewa Ziętkiewicz (Instytut Genetyki Człowieka PAN)
Badania genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka; Svante Paabo – nagroda Nobla 2022 w dziedzinie fizjologii i medycyny.
2. Dr hab. Natalia Rozwadowska, prof. IGC (Instytut Genetyki Człowieka PAN)
Inicjatywa na rzecz odpowiedzialnych badań nad terapiami komórkowymi i komórkami macierzystymi.
3. Sprawy bieżące i wolne wnioski
Dzień Hematologii 2022, CAR-T w terapii nowotworów hematologicznych, NEXT_LEVEL, 15.11.2022
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Uprzejmie zapraszamy do udziału w wydarzeniu poświęconemu tematyce CAR-T w terapii nowotworów hematologicznych.
Spotkanie odbędzie się 15 listopada br. w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w ramach drugiego Dnia Hematologii, organizowanego w ramach europejskiego projektu NEXT_LEVEL.
Wydarzenie skierowane jest do różnych grup odbiorców m.in. uczniów szkół podstawowych i średnich, nauczycieli, pacjentów, studentów, naukowców i lekarzy specjalistów.
Jego celem jest przybliżenie szerokiej publiczności terapii CAR-T - obecnie najbardziej zaawansowanej i najbardziej nowoczesnej technologicznie formy immunoterapii komórkowej, która może być stosowana w leczeniu nowotworów takich jak chłoniaki i białaczki.
Wśród zaproszony prelegentów jest dwójka wybitnych polskich hemato – onkologów: prof. dr hab. n. med. Lidia Gil z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szczegółowy program:
9:00 – 10:00 |
CAR-T - tajna broń w walce z nowotworami mgr Marta Kasprzyk, Instytut Genetyki Człowieka PAN |
10:30 – 11:30 |
CAR-T 2022 prof. dr hab. n. med. Lidia Gil, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu |
12:00 – 13:00 |
Implementation of the CAR technology into clinics, product development and possible modifications - a scientist's perspective dr n. med. Tomasz Kolanowski, Instytut Genetyki Człowieka PAN |
13:30 – 14:30 |
CAR-T - and what's next? prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego |
Udział wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy zainteresowany może zgłosić chęć uczestnictwa na miejscu w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu lub online. Rejestracja dostępna jest na stronie: https://www.nextlevel-h2020.eu/hd2022/.
![]() |
Dzień Hematologii 2022 jest organizowany w ramach projektu pt. „On the road to excellence in unravelling the (epi)genetic landscape of hematologic neoplasms” – NEXT_LEVEL finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020 w ramach umowy grantowej nr 952304. |
![]() |
Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN
- Szczegóły
Witamy na stronie głównej Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk.
W kadencji 2020-2023 Komitet skupia, wybranych drogą ogólnopolskich wyborów, 35 osoby, w tym 7 pracowników jednostek PAN, 18 szkół wyższych, 6 instytutów resortowych i 4 pracowników w stanie spoczynku. Komitet skupia naukowców związanych z biologią nowotworów, mikroskopią, genetyką medyczną, biologią zwierząt doświadczalnych, biologią molekularną, biologią rozrodu, biologią starzenia oraz patologią molekularną. Ponieważ niniejsza strona internetowa przeznaczona jest do upowszechniania najnowszych informacji związanych z działalnością Komitetu, do jej tworzenia oraz korzystania z niej zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, nie tylko członków Komitetu.
Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN prowadzi działalność w ramach Wydziału V Nauk Medycznych.
Prof. dr hab. n. med. Michał Witt
Stanowisko nr 7 KGCiPM PAN oraz PTGC dotyczące zasad realizacji projektów genomowych, 10.03.2022
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Strona główna
Stanowisko nr 6 KGCiPM PAN w sprawie bezzasadnego optymizmu doniesień medialnych o krajowych badaniach COVID-19, 16.01.2022 r.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Strona główna
STANOWISKO 6
Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN dotyczące bezzasadnego optymizmu doniesień medialnych o krajowych badaniach COVID-19 z 16 stycznia 2022 r.
W czasie pandemii jesteśmy odbiorcami pojawiających się co jakiś czas doniesień medialnych mówiących o osiągnięciach polskich podmiotów, które w istotny sposób mają polepszyć złą sytuację epidemiczną. Często połączone jest to z entuzjastycznie współbrzmiącymi opiniami przedstawicieli władz. Tak było z polskim lekiem z surowicy ozdrowieńców, polską szczepionką na COVID-19, polskim testem na SARS-CoV-2. We wszystkich przypadkach uzyskany efekt, jeśli w ogóle jakikolwiek, nie przystaje do nagłaśnianych w mediach bezkrytycznych obietnic i optymistycznych konstatacji.
W ostatnich dniach wiele słyszymy o odkryciu mutacji genu warunkującej zwiększoną predyspozycję do ciężkiego przebiegu klinicznego COVID-19, nieco częściej występującą w polskiej grupie badanej niż w niektórych innych krajach europejskich. Przekazowi informacji na ten temat towarzyszy, niewspółmierny do meritum sprawy, zgiełk medialny połączony z górnolotnymi wypowiedziami władz resortu zdrowia. Emfatycznym zapewnieniom nie towarzyszą żadne konkretne dowody naukowe przedstawiane na ich poparcie. Nie kwestionując wartości naukowej nieznanych nam wyników przedmiotowych badań, Komitet zdecydowanie krytycznie odnosi się do takiego sposobu komunikowania efektów pracy badawczej. Przyjętą na świecie zasadą jest, że wiarygodność medialnych enuncjacji musi być oparta o odpowiednie publikacje naukowe, które przed publicznym ogłoszeniem wyników badań przeszły stosowną ekspercką procedurę recenzyjną. Publikacje takie powinny być dostępne do wglądu w czasopiśmie naukowym już w momencie medialnego ich nagłośnienia. Oczywiście im wyżej notowane czasopismo, tym wyższa potencjalna wartość publikowanych w nim wyników. Odsyłanie do publikacji, która ma się ukazać w nieokreślonym czasopiśmie, w nieokreślonym czasie, nosi znamiona braku naukowego profesjonalizmu.
Szczątkowe informacje, pojawiające się w powodzi entuzjastycznych doniesień medialnych, sugerują zwiększoną o kilka procent częstość mutacji (jakiej?) genu (jakiego?) obecnego w chromosomie 3, która powoduje w grupie chorych badanych w Polsce dwukrotne zwiększenie ciężkości przebiegu choroby na COVID-19. Jak jest w rzeczywistości nie wiemy, gdyż dotąd nie znamy danych publikacyjnych, ale dla genetyków i patologów zadziwiająco brzmią plany natychmiastowego wdrożenia do produkcji testu genetycznego zmianę tę wykrywającego. Autorzy projektu najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z bezmiaru szkód dokonywanych w wyniku bezkrytycznego przyjmowania wyników powszechnie oferowanych testów predyspozycji (a o takim w tym wypadku mówimy) np. w onkologii, gdzie uzyskiwane wyniki negatywne upewniają badanych w fałszywym i nieuzasadnionym poczuciu bezpieczeństwa zdrowotnego. W testach tego typu mamy do czynienia wyłącznie z grą liczbowych, teoretycznych prawdopodobieństw, które nijak się mają do rzeczywistych jednostkowych sytuacji klinicznych. Stwierdzenie, że test taki mógłby być wykonywany na SOR-ach brzmi naiwnie i stoi w sprzeczności z naukowym rozsądkiem – jaki może mieć sens oznaczanie statystycznej predyspozycji genetycznej w ostrych scenariuszach medycznych, którymi zajmują się izby przyjęć szpitali zakaźnych?
Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN apeluje, żeby nie wprowadzać opinii publicznej w błąd nadmiernie optymistycznym tonem takich doniesień.
Za Komitet:
/-/ Prof. dr hab. med. Michał Witt
Przewodniczący
Powyższe stanowisko ma pełne poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
Odpowiedzi na stanowisko Komitetu zamieszczono poniżej (linki):
Inicjatywa "Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność"
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności i wydarzenia
W grudniu 2020 r. z inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” powstało opracowanie przybliżające informacje o szczepieniach, stosowanych technologiach i konieczności walki z pandemią.
Biała księga „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” przedstawia medyczne uzasadnienie szczepień, przykładowe pandemie wirusowe w historii i zastosowanie szczepionek z sukcesem, uzasadnia stosowanie szczepionek w zwalczaniu chorób wirusowych. Wskazuje na skalę obecnie pandemii wirusem SARS-CoV-2 oraz brak dostępnych środków zapobiegawczych oraz znaczenie masowych szczepień. W kolejnych rozdziałach porusza wykorzystanie technologii opartej o mRNA do szybkiego uzyskiwania szczepionek nowej generacji. Wyjaśnia działanie układu odpornościowego i stosowane typy szczepionek. Kolejne rozdziały zostały poświęcone omówienie dostępnej wiedzy na temat wirusa SARS-CoV2, znaczenie nowych szczepionek i sposoby ich uzyskiwania oraz oceny jak również omawia plan szczepień i znaczenie przeprowadzenia szerokich szczepień.
Podsumowując, jest to bardzo cenne opracowanie o bardzo aktualnym znaczeniu.
Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w pełni popiera tę inicjatywę i zaprasza do zapoznania się z białą księgą „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://naukaprzeciwpandemii.pl/
pobierz Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność
Szczepienia przeciw COVID-19, 2020
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności i wydarzenia
W dniu 15 grudnia 2020 r. Zespół ds. COVID-19 przy Prezesie PAN przedstawił stanowisko wobec szczepień przeciw COVID-19 (Stanowisko 7). Odnosi się do czasu trwania pandemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, znaczenia szczepień, ich konieczności oraz narzucających się zapytań. Stanowisko wskazuje, że osoby zaszczepione w ogromnej większości przypadków nie zachorują na COVID-19, a w przypadku zakażenia przejdą chorobę łagodnie. Osoby zaszczepione nie będą zakażały innych w ogóle lub w rzadkich przypadkach zachorowań będą zakażały w mniejszym stopniu, przy czzym powszechność szczepień umożliwi wygaśnięcie epidemii.
Konieczność szczepień podkreśla Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, który w dniu 7 grudnia 2020 r. wystosował apel i list otwarty skierowany do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz do wiadomości Sejmu RP, Senatu RP i środków masowego przekazu.
Również Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Wakcynologii przedstawił w dniu 11 grudnia 2020 r. Stanowisko dotyczące konieczności szczepień przeciw COVID-19 oparte o konieczność przedstawiania rzetelnych informacji dotyczących szczepień, skierowane do Ministra Zdrowia.